Feeds:
Articole
Comentarii

Proiect de lecţie

OBIECTUL:Matematica

SUBIECTUL:Împărţirea la 2 şi la 3

TIPUL LECŢIEI:consolidarea priceperilor şi deprinderilor

Varianta de lecţie:Lecţie pe bază de exerciţii aplicative

OBIECTIV FUNDAMENTAL:consolidarea noţiunilor dobândite de elevi în lecţiile de predare-învăţare referitoare la împărţirea numerelor naturale la 2 şi la3;

-Dezvoltarea operaţiilor gândirii:analiza,sinteza,precum şi a calităţilor gândirii:mobilitatea,rapiditatea,divergenţa;

-Stimularea interesului pentru matematică prin organizarea lecţiei sub formă de concurs

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:La sfârşitul lecţiei ,elevii vor fi capabili:

O1:-Să efectueze exerciţii care cuprind operaţii cu  împărţiri la 2 şi la3

O2:-Să compare rezultatele  unor înmulţiri şi împărţiri

O3:Să utilizeze proba prin împărţire

O4:Să utilizeze terminologia specifică în rezolvarea unor probleme

O5-să cunoască ordinea efectuării operaţiilor

O6:-să participe cu plăcere şi interes la oră

Tipul de strategie didactică:algoritmică

-Metode şi procedee:conversaţia euristică,exerciţiul,explicaţia

Mijloace de învăţământ:planşe, fişe pentru activitatea independentă,calculator

Modul de abordare a învăţării:prin exerciţii şi prin rezolvare de probleme

Forme de activitate cu elevii:frontală,individuală,activ pe microgrupuri

Material bibliografic:Curriculum Naţional-programa şcolară pentru matematică,clasa a II-a

Metodica predării matematicii-E.D.P

Evenimentele

lecţiei

dozare

timp

obiective

oper

conţinuturile

învăţării

strategii

didactice

evaluare
1.Moment organizatoric 2 -Organizarea colectivului de elevi şi pregătirea materialelor necesare lecţiei;asgurararea climatului de încredere reciprocă între învăţător şi elevi pentru reuşita actului didactic conversaţia
2.Reactualizarea cunoştinţelor anterioare O1 a)M.I.Într-o grădină zoologigă sunt:tigri,lei şi elefanţi .Câte animale sunt la grădina zoologică?

Elevii primesc fişe cu exerciţii pe trei rânduri .

Verific activitatea independentă  rezolvând problema(însumând animalele de la fiecare grupă)

b)Verificarea calitativă şi cantitativă  a temei .Fiecare elev îşi va verifica rezultatele exerciţiilor şi problemelor rezolvate acasă

c)Verificarea cunoştinţelor teoretice-rebus

Conversaţia

Explicaţia

exerciţiul

Evaluare individuală

Evaluare orală

3.Anunţarea subiectului temei şi enunţarea unor obiective O1 Scrierea titlului pe tablă/caiete

Anunţarea modului de lucru:lecţie –concurs în urma căreia îşi vor consolida cunoştinţele cu privire la împărţire

-se precizează regulile concursului,modul de de desfăşurare şi finalitatea –Campionii cifrelor

Dirijarea învăţărăă a)Antrenament  mintal pregătitor

-planşa –Calcul mintal

-Aflaţi jumătatea nr.12,24,16,etc

Deîmpărţitul este 6 ,iar câtul 3 .află împărşitorul

b)Elevii vor fi grupaţi pe trei rânduri-ecipele de concurs.La fiecare cerinţă va răspunde câte un elev.Pentru fiecare răspuns corect,echipa va primi un simbol.În cazul unui răspuns greşit corectat ulterior nu se va acorda nici un simbol

Desfăşurarea concursului

1-Calculaţi:

Leii            Tigri             Elefanţii

18:2=         21:3=            24:3=

3x3x3:3=   2x2x2:2=      3x2x2:2=

2×9:2=        2×8:2=         5×2:2=

91-21:3=     24:3+25=    63 –18:2=

elevii rezolvă  pct.1

-se verifică frontal

2.Calculaţi şi comparaţi:

20:2___4x5         6:3____6x2      15;3__3x9

21:3+5___6x2     12:2+5___3x4    14:2+4___5x5

3.Efectuaţi şi faceţi proba prin împărţire:

6×3=            8×3=                7×3=

______         ______           _______

4.La suma numerelor 64 şi 13 adaugă câtul numerelor 24 şi 3!

Se totalizează punctele-desemnând echipa câştigătoare

Verificare cu ajutorul calculatorului

Se organizează jocul:

Cine a greşit?

Câştigătorul primeşte diplomă de merit la ora de matematică

Se vor explica ex greşite şi cauza greşelilor

10:2×4=20    Irina

7+2×4=36   Adi

15:3+2=3   Bubu

14:2+3=10 Noni

18:2+9=18  Mihaela

Verificare cu ajutorul calculatorului

Exerciţiul

Conversaţia

Exerciţiul

Exerciţiul

Exerciţiul

Conversaţia

Problematizarea

Conversaţia

Exerciţiul

Jocul didactic

evaluare orală

Evaluare individuală

Evaluare individuală

Evaluare individuală

Evaluare frontală

Evaluare frontală

individuală

5 Încheierea activităţii Se vor face aprecieri, recomandări,evidenţieri

Tema pentru acasă ex,   /pag

Voinicelul

INSPECTORATUL ŞCOLAR AL JUDEŢULUI SUCEAVA, organizează : FESTIVALUL-CONCURS DE INTERPRETARE ARTISTICĂ „VOINICELUL”

Festivalul-concurs „Voinicelul” este o manifestare artistică organizată la nivelul învăţământului preşcolar la iniţiativa şi sub patronajul Inspectoratului Şcolar al Judeţului Suceava.

Scopul acestei manifestări este descoperirea copiilor cu potenţial artistic, promovarea şi orientarea acestora pe filieră vocaţională, valorificarea obiceiurilor, tradiţiilor şi creaţiilor artistice adecvate vârstei, amplificarea şi revigorarea activităţilor artistice la nivelul învăţământului preşcolar.

Festivalul-concurs se desfăşoară anual, pe patru etape, după cum urmează:

• faza locală, organizată la nivelul fiecărei unităţi preşcolare sau pe grupuri de unităţi, în perioada ianuarie-martie a fiecărui an; • faza zonală, organizată în centrele: Suceava, Fălticeni, Rădăuţi, Vatra Dornei, Câmpulung, Siret, Gura Humorului, la sediile Caselor Culturii sau în alte locaţii stabilite împreună cu partenerii/sponsorii în cursul primei jumătăţi a lunii mai;

• faza judeţeană, organizată la sediul Casei Culturii Suceava/„Dom Polski”/în aer liber în a doua jumătate a lunii mai.

• faza naţională, organizată la Suceava pe bază de CD/DVD-uri (nereturnabile) predate odată cu fişa de înscriere de către conducerea fiecărei grădiniţe, în prima parte a lunii iunie. Festivalul-concurs „Voinicelul” se desfăşoară în parteneriat cu Prefectura, Consiliul Judeţean, Primăriile oraşelor şi comunelor, Palatul/Cluburile copiilor, Liceul de Artă, părinţi şi sponsori.

Organizatorii festivalului sunt: Inspectoratul Şcolar al Judeţului Suceava, unităţile de învăţământ preşcolar şi comitetele de organizare zonale, judeţean şi naţional- constituite anual. Prestaţia formaţiilor va fi apreciată de un juriu alcătuit din cinci – şapte membri, după cum urmează:

• inspectorul de specialitate pentru învăţământ preşcolar;

• profesori-specialişti pentru genurile abordate în concurs;

• personalităţi artistice locale;

• un reprezentant al comunităţii locale.

Evoluţia formaţiilor artistice va fi recompensată cu: ,,Trofeul Festivalului Voinicelul”- numai la faza naţională, ,,Premiu de excelenţă”- numai la faza judeţeană, Premiul I, II, III, Diploma de participare; dulciuri, cărţi, jucării oferite de sponsori, în cazul în care aceştia vor exista.

Aceste foste capitale va vor vraji si va vor determina sa parcurgeti cat mai multe itinerarii bucovinene. In Iasi, oras important al intelectualitatii romanesti, se afla cea mai veche universitate din tara.

Multe case ale scriitorilor romani celebri sunt pastrate aici si transformate in case memoriale. Cel mai cunoscut monument al orasului este biserica Trei Ierarhi, care dateaza din anul 1639. In Suceava, oras care are legaturi aeriene si feroviare directe cu Bucurestiul, merita sa vizitati ruinele cetatii voievodale a lui Stefan cel Mare, ruine aflate pe inaltimile din apropierea orasului.

Nu uitati sa gustati in restaurante specialitatile culinare moldovenesti. Bucataria moldoveneasca si vinurile locale sunt foarte apreciate.

Trasee turistice cu plecare din Suceava:

  • Suceava- Dragomirna – Radauti – Putna (manastirea)- Marginea – Sucevita – Vatra Moldovitei – Campulung Moldovenesc – Voronet – Manastirea Humorului – Stupca – Suceava (262 Km)
  • Suceava – Dragomirna – Radauti – Putna – Marginea – Sucevita – Vatra Moldovitei – Campulung Moldovenesc – Vatra Dornei – Zugreni – Brosteni – Pasul Tarnita – Voronet – Manastirea Humorului – Stupca – Suceava (380 Km)
  • Suceava – Stupca – Manastirea Humorului – Voronet – Gura Humorului – Malini – Slatina – Baia – Falticeni – Probota – Suceava (280 Km)
  • Suceava – Falticeni – Baia – Malini – Slatina – Gura Humorului – Voronet – Manastirea Humorului – Stupca – Suceava (161 Km)
  • Suceava – Stupca – Manastirea Humorului – Voronet – Campulung Moldovenesc – Rarau – Zugreni – Vatra Dornei – Campulung Moldovenesc -Vatra Moldovitei – Sucevita – Marginea – Putna – Radauti – Arbore – Cacica – Dragomirna – Suceava (400 Km)

Ceea ce vă voi prezenta mai jos, este un model de lecţie pentru ” Educatie plastică” . Sper că îl veţi găsi folositor:

PROIECT DE LECTIE

CLASA:        a IV-a A

DISCIPLINA:       EDUCATIE PLASTICA

ARIA CURRICULARA:      ARTE

SUBIECTUL:     NUANTE, TONURI, GRIURI

UNITATEA DE INVATARE: CULOARE SI NONCULOARE

TIPUL LECTIEI:    FORMARE DE PRICEPERI SI DEPRINDERI

OBIECTIVE DE REFERINTA VIZATE:

OR 3.1: sa identifice elemente de limbaj plastic, in diverse ipostaze;

OR 4.5:sa aprecieze modul de utilizare a elementelor de limbaj plastic, in propriile lucrari  si in lucrarile celorlalti.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

 

O1: sa defineasca nuantele, tonurile, griurile;

02: sa deosebeasca nuante ale aceleiasi culori in reproducerile de arta vizionate;

O3: sa descifreze mesajele transmise de culoare sau forma;

O4: sa obtina nuante , tonuri si griuri, respectand indicatiile date;

05: sa realizeze o compozitie plastica cu ajutorul nuantelor, tonurilor si griurilor pe o tema la alegere.

OBIECTIVE AFECTIVE:

OA1: dezvoltarea gustului estetic prin exprimarea plastica a elevilor.

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul, munca independenta,autoevaluarea

MIJLOACE SI MATERIALE: creatii plastice (reproduceri), plansa cu cercul cromatic si cu principalele perechi de complementare, acuarele, bloc de desen, pensula

FORME DE ORGANIZARE: frontala, individuala

BIBLIOGRAFIE:

1. Ministerul Educatiei si Cercetarii- Consiliul National pentru Curriculum- “Programe scolare pentru clasa a IV-a” , Bucuresti 2005

2. Aurel Dascalu- “Educatiea  plastica in ciclul primar”- Ghid metodic , Editura Polirom Iasi, 1997

Momentele lectiei

Durata

Ob.

Elemente de continut

Metode si procedee

Mijloace si materiale

Evaluare

Moment organizatoric

1’ Se asigura conditiile necesare unei bune desfasurari a lectieiElevii se pregatesc pentru lectie avand pe banci acuarelele, pensulele, blocul de desen
Captarea atentiei 3’ Elevilor li se afiseaza pe tabla mai multe creatii plastice . Ei sunt anuntati ca vor face o calatorie vizuala prin labirintul fiecarei creatii pentru a vedea “ Ce ne povesteste lumea minunata a culorilor”, pentru ca daca stii sa le privesti si culorile transmit ceva, vorbesc. Conversatia Creatii plastice

Anuntarea temei si a obiectivelor

1’ Astazi la ora de educatie plastica vor realiza o lucrare in care vom folosii nuante, tonuri si griuri. Dar pana atunci , ne von anintii ce sunt nuantele, tonurile,griurile; vom privi cercul cromatic si vom numii culorile ; vom obtine nuante, tonuri si griuri amestecand doua culori. Explicatia

Dirijarea invatarii

15’ 02

01

Elevii numesc si indica pe cercul cromatic principalele culori.

Elevii sunt indrumati sa observe ca oranjul, rosul si violetul sau verdele, albastrul si violetul se aseamana, sunt nuante ale aceleiasi culori( ale rosului in primul caz si ale albastrului in al doilea caz ).

Tot pe cercul cromatic vor observa in ce raport sunt: galbenul cu violetul, oranjul cu albastrul, rosul cu verdele- precizandu-se ca acestea sunt principalele perechi de culori complementare ( opuse si care nu se aseamana deloc una cu alta ).

Se trage concluzia ca nuantele sunt culori semene, iar culorile care nu imprumuta nimic una din cealalta sunt culori complementare.

Se definesc nuantele( amestecul unei culori cu o cantitate mica dintr-o alta culoare)

Se intuieste o creatie realizata in tonurile unei culori, cerandu-se sa se faca precizarea raportului de asemanare a tonurilor, deci si tonurile sunt culori semene.

Se definesc tonurile( culori care se inchid sau se deschid cu alb sau negru, sau cu o alta culoare mai inchisa sau mai deschisa).

Se vor numi creatiile colorate in culori semene( nuante sau tonuri ale aceleiasi

ExplicatiaExemplificarea

Conversatia

Cercul cromatic a lui Itten Identificarea si numirea culorilor pe cercul cromaticObtinerea unor nuante, tonuri,griuri

 

03

04

culori), se vor selecta pasaje  din alte creatii realizate in culori semene.Se aleg creatiile care au cromatica in contrast de complementare – rosu- verde, galben-violet, oranj- albastru.se amintesc care sunt culorile calde si reci.

Se trage concluzia ca creatiile realizate in culori semene dau impresia de liniste, transparenta, echilibru si odihna, iar cele care conti contrast de complementare pot sugera zbucium, energie, multa caldura sau raceala.

Se amintesc care sunt nonculorile.

Se explica modalitatea de obtinere a griurilor( amestecul nonculorilor)

Elevii sunt indrumati sa descopere pete de culoare cu forme spontane si sa precizeze tehnica prin care au fost realizate, apoi petele de culoare picturale sau plate si sa motiveze de ce petele respective sunt picturale sau plate.

Realizarea lucrarii

15’ 05 Realizarea creatiei plastice pe o tema la alegere Exercitiul Bloc de desen, pensula, acuarele Realizarea lucrarii

Fixarea cunostintelor

5’ Expunerea lucrarilor si analiza lor Conversatia Creatiile elevilor Analiza lucrarilor

Aprecieri finale

1’ Se fac aprecieri  pozitive individuale si colective ;Se fac recomandari; Aprecieri individuale si colectiveRecomandari